Prihlásenie

S lehokolem na Cestě k písmu

S lehokolem na Cestě k písmu

(Uherský Brod, 14. 8. 2013) – Devět mladých cyklistů z České republiky momentálně absolvuje měsíční pouť po stopách svatých Cyrila a Metoděje. Svojí „Cestou k písmu“, jak se celý projekt jmenuje, oslavují letošní 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na 3007 km dlouhou pouť se vydali jak na klasických kolech, tak také na lehokole.

 


Členové expedice plánovali trasu více než rok. V podstatě se jedná o okruh, který odstartoval 26. července od kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Oslnovicích na Znojemsku. Odtud se poutníci vydali přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Řecko do Istanbulu. Jedná se o trasu, kterou zdolali vyslanci velkomoravského knížete Rostislava, aby mohli v Konstantinopoli požádat jeho jménem byzantského císaře Michala III. o vyslání církevní misie do Velkomoravské říše.

 

Od istanbulského chrámu Boží moudrosti se expedice vrátí po stejné trase, jako před 1150 lety putovali na Moravu Cyril a Metoděj. Pojedou přes řeckou Soluň, trajektem do Benátek a v sedle kola pak budou pokračovat jantarovou stezkou vedoucí přes Rakousko zpět na Moravu. Předpokládaným cílem je slavný Velehrad, kam by poutníci chtěli dorazit 24. srpna.

 

Účastníci expedice absolvují vytyčenou trasu na svých oblíbených kolech, zároveň však mají s sebou jedno lehokolo, které si vzájemně půjčují. „Chtěli jsme vyzkoušet a porovnat vlastnosti klasického kola a lehokola při náročnější cykloexpedici. Na lehokole oceňujeme především pohodlí při jízdě, kdy člověka ani po celodenním šlapání nebolí záda nebo jiné části těla. Navíc naše lehokolo budí zájem místních obyvatel, kamkoli přijedeme. Jako například teď v Istanbulu,“ říká s úsměvem jeden z členů týmu, Pavel Voříšek.

 

Každodenní zážitky cykloexpedice s názvem Cesta k písmu můžete sledovat na stránkách www.cm2013.cz.

 

 

O společnosti Azub Bike


Uherskobrodská společnost AZUB Bike již 12 let přináší na český a slovenský trh produkty alternativní cyklistiky. Sortiment společnosti zahrnuje nejen široký výběr vlastních lehokol a lehotříkolek, ale i cyklistické vybavení pro děti, jako jsou vozíky za kola, tažné tyče, přípojná kola a dětská odrážedla. AZUB Bike je také oficiálním distributorem skládacích kol Tern v České republice a dětských vozíků za kolo značky Burley. Dále dodává na český trh kožená sedla a doplňky značky Brooks a celé portfolio voděodolných brašen německé značky Ortlieb. Více informací o společnosti naleznete na stránkách www.azub.cz.

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)
S lehokolem na Cestě k písmu